Seçimsiz Farkındalık

Standard
Jiddu Krishnamurti ve Farkındalık

Krishnamurti

Eğer Krishnamurti’nin sohbetlerini bütünsel dikkat ile dinlerseniz, anlatılan konunun önemini az ya da çok kavrarsanız, rüzgârın taşıdığı bir kelebek gibi Seçimsiz Farkındalık‘a ulaşabilirsiniz. Bu Seçimsiz Farkındalık, meditasyonun bir parçasıdır. Sürekli Seçimsiz Farkındalık, bütün yanılsayışları ve iki yüzlülükleri sona erdirir. Gündelik yaşamımızda ve eylemlerimizde özgürlük, ancak Seçimsiz Farkındalık içinde bulunabilir.

Bilinç bütündür, insanın bütünüdür. Bilinç, parça olarak herhangi bir insana ait olamaz. Eğer herhangi bir insana ait olan parça bilinç söz konusu ise, bölünüşün, bölümlere ayrılışın, çatışkının ve savaşın karmaşık problemleri var demektir. Bir insanın gündelik yaşamında, uyanık geçen saatlerde, Yaşamın Bütünsel Hareketi’nin Farkındalığı olduğunda, rüyalara ve hayallere gerek kalmaz. Bu Bütünsel Farkındalık, bu Dikkat, parçalara bölünüşe bir son verir. Eğer bir zihinde ‘Çatışkı’ yok ise, o zihnin rüyalara ve hayallere gereksinimi olmaz.

İnsanın kendilik’ bilgisinin sonu yoktur. İnsanların yaşamları sorunlarla doludur ve bu sorunlarını küçük zihin ile çözmeğe çalışırlar. Düşünceleri ile çözmeğe çalışırlar. Düşünce, her zaman sınırlıdır. Dolayısıyla bu insanlar sürekli bir Çatışkı ve mücadele içinde yaşarlar. Özgürlük yoktur. Acı ve üzüntülerin bir sonu yoktur. Çatışkı vardır, sürekli bir şeyler için çabalamak vardır. Genellikle Dikkatsizlik Hâli içindedirler. Bu dikkatsizlik hali içinde sorunlarını çözmeğe çalışırlar. Sevdikleri kişiyi kaybetmekten korkarlar. Sürekli bir şekilde emniyet duygusu ve güvenlik arayışı içindedirler. Bütün bunlar yanılsayışlardır. Bu insanların ihtiyacı, uyanık ve dikkatli bir ‘Seçimsiz Farkındalık’tır. İnsan yaşamının her alanının, olan her şeyin şeçimsiz bir şekilde farkında olmak zorundadır. Bilinçli tepkilerini ve bilinçdışı tepkilerini bütünsel bir şekilde fark etmek zorundadır.

Krishnamurti’yi göre Meditasyon, ‘Seçimsiz Farkındalık’tır. Farkındalığın ileri düzeylerinde yeni bir nitelik ortaya çıkar ve bu yeni nitelik Dikkat’tir. Bu Dikkat içinde, ben (me) tarafından çizilmiş herhangi bir sınır yoktur. Bu Dikkat, Erdem’in en yüksek formudur. Sevgidir. En üst zekadır.

Benzer Konular:

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s