Meditasyon Yapmak

Standard
Meditasyon Pratikleri ve Roger N. Walsh

Roger N. Walsh

Roger N. Walsh ve Frances Vaughan “Meditasyon: Kişilik Ötesine Açılan Kapı” (“Meditation: Doorway to the Transpersonal”) adlı yazılarında, Meditasyon Yapmak üzerine kısaca şunları söylüyorlar:

Temel olarak Meditasyon Yapmak, Dikkat’in bilinçli yönlendirilişi yoluyla, Farkındalığın genişletilişini amaç edinen herhangi bir disiplin olarak tanımlanabilir.

Dikkat, Konsantrasyon Meditasyonu’nda (Samatha) olduğu gibi belirli bir nesne üzerinde odaklanabilir veya Dikkat bütün deneyim’e yönelik bir Seçimsiz Farkındalık (Vipasana) olarak açık tutulabilir.

Meditasyon pratiklerinin veya insanın meditatif bir hale girişinin mükafatları, başlangıç dönemlerinde çok süptil olabilir. Kişide sakinlik artar, duyarlılık artar, empati artar, sezgi ve keşf artar, açıklık artar. Bu kalitelerden biri ya da birkaçı düzenli Meditasyon yapılmağa başlandığında, deneyimlenmeğe başlanır.

Frances Vaughan ve Meditasyon Pratikleri

Frances Vaughan

İleriki dönemlerde yoğun Meditasyon pratikleri yapılır. Birkaç saatlik yoğun meditasyon pratiği, kişiye her zamanki sıradan Farkındalık ve Algı düzeylerinin ne kadar duyarsız, çarpıtılmış ve iradi kontrolün dışında olduğunu gösterebilir.

Daha ileriki dönemlerde, Meditasyonun ‘Dönüştürücü Bir Süreç’ olduğu anlaşılır. Yoğun Meditasyonlar yapılır. Kişi, Kişilik Ötesi deneyim alanlarına erişir.

İleri düzeydeki Meditasyon uygulayıcıları, Algısal Duyarlılığın ve Açıklığın düzeylerinin arttığını, sezgi, keşf, sakinlik, neşe ve sevgi düzeylerinin arttığını ve bunların gündelik yaşam içinde deneyimlenmeğe başlandığını raporlaştırmışlardır.

Aydınlanmak ve Özgürleşim olarak bilinen bu süreç, Bilinç’te kalıcı ve radikal bir değişiklik ile sonuçlanabilir.

Benzer Konular:

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s