Meditasyonun Sessizliği

Standard
Ram Dass ve Meditasyonun Sessizliği

Ram Dass

Ram Dass, “Relative Realities” (“İzafi Gerçeklikler”) adlı yazısında Meditasyonun Sessizliği üzerine şunları anlatmaktadır:

Şu anda sizin zihninizde birçok Düşünce Demetleri var ve bunlardan her biri bir Kimlik oluşturuyor: Cinsiyet ile ilgili kimlik, toplumsal kimlik, kültürel kimlik, eğitimsel kimlik, ekonomik kimlik, entelektüel kimlik, tarihsel kimlik, felsefi kimlik, ruhsal kimlik gibi.

Meditasyonun Sessizliği’ne girdiğinizde, üzerinizde öyle bir etki yaratıyor ki, sanki film seyrettiğiniz bir sinemadan dışarı çıkmış gibi oluyorsunuz. Sizin yaşamınız da bir sinema filmi gibi. Melodramatik olay seyirlerinden oluşuyor.

Zihninizde cevaplanmamış sorular vardır. Aydınlanacak mıyım? Evlenecek miyim? Çocuklarım olacak mı? Bunlar hikayenin satırlarını oluşturmaktadır.

Meditasyonun Sessizliği, sizin bu hikaye satırlarının dışına çıkışınızı sağlıyor.

Gün içinde uyanık olduğumuz saatlerdeki Normal Bilinç Hali, Rüya Halleri, Duygusal Haller ve başka Bilinç Halleri vardır. Bunlardan her biri size farklı bir Gerçeklik sunar. Televizyon alıcısındaki kanallar gibi.

‘Meditatif Farkındalık’ sizin, bir olayı çevreleyen uzayda var olan her şeyi görüşünüzü sağlıyor. Meditatif Farkındalık bir Açıklığa sahiptir. Bu Açıklık hem zihninizin işleyişini etkiler hem de bir durum içinde işleyen başka güçleri etkiler. Bu Açıklık sizin, hayatta yaptığınız seçimleri belirleyen faktörleri görebilişinizi sağlar.

Meditasyonun sağladığı İçsel Sessizlik ve Açıklık sayesinde siz Bütün Resmin farkında olursunuz.

Sizin egonuz, sizin evreninizi tanımlayan bir Düşünceler Setidir. Ego, sizi kimliğinizi kaybetmek korkusunu kullanarak kontrol eder.

Meditasyon yaptıkça şu soruyu sormağa başlarsınız: Ben gerçekten kimim? Eğer biz egomuz ile aynı isek, o zaman Ego Filtreleri kaldırıldığında ne olur? Aslında Ego Filtrelerinin kaldırılışı bizim özgürleşimimiz anlamına gelir.

Benzer Konular:

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s